Jedną z największych obaw opiekunek jest brak znajomości języka niemieckiego. Często słyszymy argument, że z wiekiem zanika umiejętność szybkiego przyswajania nowych języków. Nic bardziej mylnego! Nigdy nie jest za późno na naukę niemieckiego.

Język niemiecki w pracy opiekunki osób starszych

Język niemiecki w pracy opiekunki osób starszych - Umiejętność posługiwania się językiem niemieckim jest obowiązkowym elementem, umożliwiającym podjęcie pracy. Znajomość języka umożliwia porozumiewanie się z podopiecznym oraz jego rodziną, a także w sklepie czy u lekarza. Im dłużej przebywamy na terenie Niemiec, tym lepszy jest nasz poziom języka, dlatego na start w zupełności wystarczy podstawowa znajomość niemieckiego. Warto jednak podjąć się darmowych kursów online i ciągle doskonalić swój warsztat.

Aplikacje mobilne do nauki języka niemieckiego

Duolingo, Busuu, Memrise

Praca za granicą bez znajomości języka?

Praca opiekunki osób starszych to zawód wymagający i trudny. Panie, które decydują się na tego rodzaju zajęcie, często podejmują niełatwe decyzje związane z wyjazdem i rozłąką z rodziną. Do tego dochodzi fakt pracy na obczyźnie, bariery kulturowe, a przede wszystkim językowe. I te ostatnie najczęściej spędzają sen z powiek naszym pracownicom. Ale nie od dziś wiadomo „nie taki diabeł straszny”…

Trudno podjąć decyzję o wyjeździe i pracy za granicą nie znając języka. Ale my chcemy powiedzieć głośno, że warto. Jeśli nieznajomość języka to jedyna wątpliwość jaka powstaje przy podjęciu decyzji o pracy w charakterze opiekunki osób starszych, to naprawdę nie ma się czego obawiać. Przy odrobinie chęci i determinacji, języka można nauczyć się wszędzie, tym bardziej w kraju ojczystym. To najlepsza szkoła i pole do nauki. Czasem ciężko znaleźć w sobie motywację, nie mając przysłowiowego „noża na gardle”. Szukamy wielu wymówek, z brakiem czasu na czele. Będąc za granicą zostajemy skonfrontowani z wieloma sytuacjami, które wymagają od nas choćby podstaw znajomości komunikacji w danym języku. A to najlepsza motywacja. Na szczęście żyjemy w czasach, gdzie dysponujemy wieloma darmowymi narzędziami do nauki języków. Mając pod ręką jedynie telefon, tablet oraz internet jesteśmy w stanie nauczyć się podstawowych zwrotów w krótkim czasie. Dostęp do słowników on-line i tłumaczy internetowych stawia nas w bardzo dobrej pozycji i pomaga odnaleźć się w każdej sytuacji. Istnieje również wiele darmowych narzędzi na popularnych portalach społecznościowych typu facebook ( kursy on-line np. niemiecki z pasją itp). Możemy także sięgnąć do klasycznych rozmówek w formie książkowej czy innych bardzo przystępnych pozycji książkowych typu : „Blondynka na językach” itp. Warto przygotować sobie samouczek w formie pisemnej i obrazkowej dla szybszego zapamiętywania słów i swój własny zestaw przydatnych zwrotów.

Powiedzmy sobie szczerze, że wystarczą dobre chęci, a znajomość kilku nawet podstawowych zdań w danym języku doda nam pewności siebie i sprawi, że pobyt na obczyźnie stanie się łatwiejszy. Możliwość porozumienia się z podopiecznym i jego rodziną w ich ojczystym języku, zakupy w sklepie czy aptece znacznie ułatwiają pracę i dodatkowo stawiają nas w lepszej pozycji do negocjacji z pracodawcą. Znajomość języka jest ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość wynagrodzenia. To tak naprawdę od nas zależy czy i w jakim stopniu poznamy dany język i ułatwimy sobie pracę. Co najważniejsze stworzymy naszym podopiecznym komfortowe warunki i bezpieczeństwo, którego osoby starsze tak bardzo potrzebują. Pamiętajcie: "Przeciwności, z którymi musimy się zmierzyć, często sprawiają, że stajemy się silniejsi. A to, co dziś wydaje się stratą, jutro może okazać się zyskiem". Nick Vujicic

Święta poza domem

Koniec roku to czas podsumowań i okres spędzany w gronie rodzinnym. Tygodniami czekamy na ten świąteczny czas, pragnąc spokoju i zrozumienia. Bywa jednak i tak, że musimy spędzić ten magiczny okres poza domem. Praca wymaga od nas wielu poświęceń, zwłaszcza praca w opiece nad osobami starszymi. Panie, które decydują się na tego rodzaju zajęcie, często podejmują niełatwe decyzje związane z wyjazdem i rozłąką z rodziną.

Z drugiej jednak strony jest to praca niezwykle odpowiedzialna, zajmujemy się osobami starszymi, które na nas polegają, przyzwyczajają się do nas. W zamian my dajemy im coś bardzo cennego – troskę, nasz czas, nawet ten świąteczny, który powinniśmy spędzać z własną rodziną. Warto spojrzeć na ten zawód, często niedoceniany, zupełnie z innej strony. Choć wiele profesji wymaga od nas niezwykłych poświęceń, tutaj rozłąka z rodziną nabiera nowego wymiaru i w świąteczny czas jest odczuwalna bardziej dotkliwie. Każda opiekunka pisze swoją własną historię, decyduje się na wyjazd z innego powodu. Najtrudniej jest podjąć decyzję o pracy w okresie świątecznym. Jednak warto rozważyć taką opcję, gdyż nasza praca daje wiele dobrego osobom, które same nie mogą i nie potrafią o siebie zadbać. Możemy dać im ciepło i pomoc, której zwyczajnie potrzebują, a o którą czasem trudno poprosić. Pięknie jest pomagać i to nie tylko w święta. A praca opiekunki to przede wszystkim niesienie pomocy potrzebującym osobom starszym.

W Święta ważna jest magia, a taką atmosferę możemy stworzyć gdziekolwiek jesteśmy. To bezinteresowne gesty, pachnące, tradycyjne potrawy i symbole świąteczne. To wreszcie miłość, którą mamy w sobie gdziekolwiek jesteśmy: do najbliższych, do drugiego człowieka. Warto się nią dzielić wszędzie, a osoba obok nas na pewno to doceni.